Wykonując serwis techniczny urządzeń treningowych często spotykamy się z możliwością odkupienia serwisowanych przez nas bieżni.
Wybieramy tylko sprawdzone marki i modele, aby móc na przyszłość zagwarantować jakość i bezpieczeństwo użytkowania kolejnym klientom.
Kryteria jakimi kierujemy się podczas wyboru bieżni używanych to:
-przebieg
-konstrukcja modułu sterującego
-wielkość silnika
-rodzaj amortyzacji deski
-rodzaj pasa biegowego
-ilość wyświetlonych kodów serwisowych związanych z przeciążaniem bieżni
Średni przebieg (3-4 letnich) używanych przez prywatnych właścicieli bieżni treningowych to 1500km. Urządzenia jeśli były regularnie smarowane i czyszczone, prezentują bardzo dobry stan wizualny oraz techniczny.
Wielkość silnika też ma duże znaczenie. Duże gabaryty silnika DC świadczą o użyciu mocnych magnesów stojana i solidnego wirnika z uzwojeniami, co gwarantuje dobrą charakterystykę momentu obrotowego przy starcie bieżni. Urządzenie będzie posiadać znikome ryzyko przepalenia uzwojeń silnika w przyszłości.
Moduł sterujący powinien posiadać jak największą ilość zabezpieczeń przed przeciążeniem w postaci:
-magnetycznego czujnika prądu zasilania silnika
-tranzystorów IGBT
-sterowników IGBT
-transoptorów izolujących sygnał jednostki sterującej od modułu mocy
Amortyzacja deski powinna odbywać się za pośrednictwem, podpierających w przynajmniej sześciu p-ktach, amortyzerów gumowych. Skruszałe i sypiące się fragmenty gumy świadczą o zużyciu amortyzerów.
Pas biegowy powinien dać się przesuwać stopami, krocząc z równoczesnym spychaniem pasa w tył, bez włączania bieżni. Jeśli pas nie da się w ten sposób poruszyć, świadczy to o zużyciu układu pas i deska biegowa.
Witam. Poszukuję bieżni do domu. Co mógłby Pan polecić użytkownikom 55 i 100 kg ? Jaki optymalnie budżet trzeba przygotować? Pozdrawiam Piotr
Dobry rozwiązaniem będzie zakup bieżni z okresu kiedy to producenci konkurowali między sobą jakością produktu, a nie ilością sprzedaży, która wygenerowana była rozwiniętym marketingiem.
Urządzenia, które polecam posiadają mocne, a zarazem duże gabarytowo silniki. Posiadające solidne uzwojenia silnika oraz trwałe magnesy ferrytowe stojanu.
Moduły sterujące mocą zaprojektowane są z myślą o długotrwałej i bezawaryjnej pracy.
Poniżej przedstawiam kilka przykładowych modeli.
Kettler:
Marathon HS, Marathon XL, Marathon TX 5, Track Performance, Track Experience, Track 9, Boston XL
York:
t200,Z16, t300, t301, t302